logo

11 sie 2021

Narkotyki - rodzaje, działanie, testy na obecność narkotyków

Narkotyki to nielegalne substancje, które mają wysoki potencjał uzależniający i działanie narkotyczne. Mogą powodować uszkodzenia narządów i inne nieprzyjemne skutki uboczne. W jaki sposób można wykryć narkotyki? Czy testy apteczne są wiarygodne?

Czym są narkotyki i jak można je rozpoznać?

Wiele narkotyków to substancje syntetyczne, które mają silne działanie psychoaktywne lub narkotyczne na ośrodkowy układ nerwowy.

Istnieją dwa rodzaje narkotyków w zależności od ich klasyfikacji: narkotyki miękkie (mniej uzależniające), takie jak marihuana i haszysz, oraz narkotyki twarde, takie jak kokaina, heroina i amfetamina. Jak wygląda zażywanie narkotyków? Można je znaleźć w postaci białego proszku, tabletek lub kapsułek. Skład narkotyków jest często tajemnicą. W ściśle określonych sytuacjach medycznych mogą być stosowane leki opioidowe, takie jak tramadol i morfina. Leki te mogą występować w postaci plastrów transdermalnych. Leki te mogą być stosowane w silnym bólu, takim jak ból nowotworowy.

Jakie są leki i jak one działają? To wszystko zależy, ponieważ istnieje inny podział ich działania na stymulanty i depresanty. Stymulanty czasowo zmniejszają zmęczenie i znużenie. Odpowiadają za pobudzenie, hamowanie apetytu oraz rozszerzenie źrenic. Depresanty spowalniają i hamują aktywność mózgu. Powodują zwężenie źrenic, działanie uspokajające, euforyczne i poprawiające nastrój.

Objawy zażywania narkotyków i zachowania z nim związane

Jak wygląda i jak się zachowuje osoba zażywająca narkotyki? Jak można rozpoznać, że ktoś używa marihuany? Zmiany w wyglądzie i inne dolegliwości, takie jak przewlekły kaszel, przewlekły świąd, przewlekły katar, zmiany w błonie śluzowej nosa, zmęczenie i wychudzenie, a także charakterystyczny zapach wydychanego dymu lub włosów to oznaki, na które cierpią osoby zażywające narkotyki. Istnieją dwa rodzaje objawów związanych z narkotykami: fizyczne i psychologiczne. Mogą się one różnić intensywnością w zależności od narkotyku i jego dawki. Objawy te będą się nasilać w miarę rozwoju tolerancji i uzależnienia.

Może wystąpić zmniejszenie masy ciała, zwiększenie apetytu (narkotyki mogą mieć działanie anorektyczne), zmiany w źrenicach - zwężenie i rozszerzenie (warto zrobić badanie wzroku), przekrwione oczy, szkliste oczy. W trakcie działania leku obserwuje się wzmożony napęd psychoruchowy. Dezorientacja, ospałość i apatia mogą być oznakami działania narkotyku. Czasami mogą wystąpić łatwo rozpoznawalne objawy, takie jak drżenie rąk lub drgawki, nudności, wymioty i/lub drżenie rąk. Osoby zażywające narkotyki mogą mieć problemy z próchnicą zębów lub zmianami w jamie ustnej (np. zmiany skórne, przebarwienia i trudno gojące się rany.

Objawy psychiczne obejmują wahania nastroju, nadmierną płaczliwość i emocjonalność. Czasami pojawiają się wyraźne oznaki agresji lub napadów złości. Można również zauważyć zmiany w zachowaniu, takie jak nadmierna pewność siebie, osłabienie zahamowań i nadpobudliwość.

test narkotykowy

Jak długo narkotyki utrzymują się w organizmie?

Niektóre narkotyki mogą pozostawać w organizmie przez długi czas. Na przykład, marihuana i jej metabolity mogą być wykryte dopiero po wielokrotnym paleniu. Po jednorazowym zażyciu marihuany, może być ona wykryta w ciągu 2-3 dni. Inne narkotyki, takie jak heroina, morfina i kokaina, takie jak amfetamina, morfina, heroina i kokaina, mają krótszy okres wykrywalności (zwykle od 1 do 4 dni w zależności od dawki). Chociaż narkotyki często można wykryć we włosach po zażyciu, nie zawsze dają one natychmiastowy wynik. Niektóre narkotyki mogą wydłużać lub skracać metabolizm narkotyku. Substancje te przechodzą przez metabolizm wątrobowy tak samo jak narkotyki. Wiele substancji może działać jako induktory i inhibitory. Wpływają one na metabolizm i obecność leku w organizmie. Amiodaron, na przykład, może spowolnić metabolizm amfetaminy, podczas gdy warfaryna może zwiększyć metabolizm tetrahydrokannabinolu. Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, zwiększając lub zmniejszając ich działanie. Ludzie mogą się zastanawiać, jak określić, czy biały proszek jest narkotykiem. Do analizy jakościowej najlepsze są metody chemiczne, takie jak HPLC i chromatografia. Czasami można również zastosować testy barwnikowe.

Testy narkotykowe

Możesz kupić test (zwany narcotestem), który można wykonać w domu lub w laboratorium. Są one bardziej czułe i mogą być zamówione w zależności od Twoich potrzeb. Czas pomiędzy zażyciem (jednorazowym, wielokrotnym) a pobraniem próbki do badania będzie miał wpływ na wynik. Apteka sprzedaje wyroby medyczne do jednorazowego użytku. Są to testy paskowe. Wynik testu paskowego służy do określenia czy okienko testowe czy kontrolne będzie zabarwione paskiem. Testy do użytku domowego powinny być odczytywane w określonym czasie. Zabarwienie jest tymczasowe i może się zmieniać z upływem czasu. W aptece dostępne są testy narkotykowe, które potrafią wykryć 6 narkotyków w 1. Jest to ważne, jeśli nie wiemy, co dana osoba zażyła. Zazwyczaj wykonuje się je za pomocą próbki moczu lub śliny, w zależności od testu narkotykowego.

Testy narkotykowe - dowiedz się więcej.

Zobacz również

Dlaczego konopia?

Konopie to nowoczesne i zdrowie składniki, które mogą się nadawać do tego, by dodać je do jedzenia, pieczywa oraz makaronów. Konopie zapewniają doskonałe składniki odżywcze, ponieważ mamy...