logo

21 sty 2022

Planuje się legalizację marihuany w Nowym Jorku

Plany legalizacji marihuany w Nowym Jorku w toku

Posted by Nancy Moraa on 07/30/2020 in Aktualności

Zaktualizowano 5 sierpnia 2020 roku. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Gubernator Andrew Cuomo zdecydowanie popiera legalizację marihuany. Ma nadzieję, że przekona do niej gubernatorów i wyborców w okolicznych stanach. Nacisk Cuomo na legalizację jest znaczący. Nowy Jork jest bardzo wpływowym stanem; może nadać tempo innym stanom, które pójdą za jego przykładem. Wkrótce może dojść do zmian w prawie dotyczącym marihuany w USA. Zmiany te mogą być bardzo znaczące dla wszystkich zainteresowanych stron.

Ten sam plan legalizacji marihuany został przedstawiony w zeszłym roku w Nowym Jorku

W zeszłym roku nowojorscy ustawodawcy mieli na stole ten sam plan legalizacji. Ale wtedy został on zgodnie z oczekiwaniami odrzucony przez konserwatystów, organy ścigania i grupy nauczycieli. Plan został również nieoczekiwanie odrzucony przez postępowych aktywistów. Aktywiści ci stwierdzili, że plany legalizacji niewiele pomogły społecznościom mniejszościowym. Powiedzieli, jak większość stanów, które zalegalizowały marihuanę, prawie nie pomogła społecznościom mniejszościowym.

Społeczności te są ofiarami niesprawiedliwego egzekwowania prawa narkotykowego, a wskaźniki aresztowań POC (people of color) mogą być 4x wyższe w porównaniu do obywateli rasy kaukaskiej. Wcześniejsze aresztowanie (wykroczenie lub przestępstwo) może zamknąć drzwi dla czarnych Amerykanów. Dla własności biznesu marihuany i możliwości zatrudnienia.

Równoważenie możliwości przemysłu konopi po "wojnie z narkotykami"

Postępowi aktywiści naciskali na poprawkę do ustawy legalizacyjnej. Zamiast zaakceptować prawo, które utrzymuje niesprawiedliwą politykę, postanowili się mu przeciwstawić. Obecna polityka "Wojny z narkotykami" była wymierzona w społeczności czarnych i latynoskich. Dla tych aktywistów, stopniowy postęp nie zawsze jest odpowiedzią. "Musisz spojrzeć na możliwości utracone przez przyrostowy postęp", mówi Shanita Penny, wieloletnia działaczka na rzecz równości konopi.

Plany legalizacji marihuany powinny przynieść korzyści wszystkim nowojorczykom, twierdzą aktywiści. Nowojorscy ustawodawcy nie mogli się zgodzić w zeszłym roku co do szczegółów planu legalizacji dla mniejszości. Silna opozycja ze strony ustawodawców z konserwatywnych obszarów poza Nowym Jorkiem. Niektórzy ustawodawcy wskazywali na potrzebę konkretów w samej ustawie.

Jeśli Nowy Jork dokona legalizacji, będzie to duży krok w kierunku legalizacji krajowej. Wielu inwestorów mieszka w Nowym Jorku. Większość z tych inwestorów poczuła się rozczarowana. Stało się tak, ponieważ zeszłoroczne starania o legalizację zakończyły się niepowodzeniem. Większość z nich ma nadzieję, że tym razem Nowy Jork będzie miał prawo. Z odpowiednim harmonogramem marihuany na miejscu, pozostaje tylko legalizacja. To przyciągnie najlepszych liderów branży marihuany do założenia lub rozszerzenia działalności w Nowym Jorku.

Potężne scentralizowane biuro

Propozycja Cuomo zawiera plany stworzenia Biura Zarządzania Konopiami Indyjskimi (Office of Cannabis Management). Jest to potężne scentralizowane biuro, które będzie odgrywać kluczową rolę w polityce i regulacji. Celem biura jest nadzorowanie i regulowanie przemysłu. Zapewni, że kobiety, mniejszości i rolnicy otrzymają odpowiednią pomoc. Zdobycie licencji nie powinno być już problemem, według zwolenników.

Krytycy szybko zauważyli, że potężny urząd centralny może zostać upolityczniony. Jest to duże ryzyko, biorąc pod uwagę, że w grę wchodzą ogromne sumy pieniędzy. Jednak zarówno zwolennicy, jak i krytycy zgadzają się co do jednego. Społeczności mniejszościowe powinny zyskać na nowych możliwościach biznesowych.

Plany obejmują osoby, które w innych okolicznościach mogłyby nie kwalifikować się do otrzymania licencji. Plany pozwalają im na przyłączenie się do spółdzielni. Nowa opcja dla wnioskodawców z przeciwnościami losu zamiast całkowitego ich wykluczenia. Plany obejmują również pieniądze z podatków zebranych ze sprzedaży marihuany. Te pieniądze pomogą pobudzić biznesy marihuanowe w wybranych społecznościach.

"Popieram legalizację przejścia na marihuanę. Pracowałem bardzo ciężko, aby ją uchwalić. Wierzę, że nam się uda. Ale nie udało nam się tego zrobić na ostatniej sesji, ponieważ jest to skomplikowana sprawa. Trzeba to zrobić kompleksowo". -Gubernator Andrew M. Cuomo

Co Nowy Jork może zyskać w podatkach może pomóc Coronavirus Relief

Cuomo ma również plany przekonania Connecticut i Pensylwanii do przyjęcia podobnych planów. New Jersey i Illinois wydają się mieć plany podobne do Cuomo. Według Gov. Cuomo, legalna marihuana w Nowym Jorku mogłaby wygenerować 300 milionów dolarów w nowych podatkach. Przy obecnym deficycie budżetowym w wysokości 6,1 miliarda dolarów, nowe podatki wypełnią wielką lukę budżetową.

Krytycy pozostają sceptyczni i uważają legalizację za mało prawdopodobną w przewidywalnej przyszłości. Na początku tego roku Gov. Cuomo oświadczył, że rekreacyjna marihuana nie jest priorytetem (marzec 2020). Ale to było zanim stan Nowy Jork odczuł skutki epidemii koronawirusa Novel Covid-19, zarówno w wymiarze ludzkim, jak i fiskalnym.

Jednak Cuomo wydaje się być bardziej zaangażowany niż kiedykolwiek. Dekryminalizacja marihuany poprzez złagodzenie kar jest na miejscu. Wcześniejsze aresztowania za małe ilości trawki nie są teraz częścią rejestrów karnych. Nowy Jork jest na dobrej drodze do pełnej legalizacji. Z pewnymi zachętami i udogodnieniami dla pacjentów, którzy wolą nadzór lekarza zamiast rekreacyjnego dostępu do marihuany.

Zobacz również